Uzmanlarımız

Denge Psikolojik Danışmanlık Hakkında

Farika Artır

Uzman Psikolog Farika Teymur Artır 1962 Adana Doğumludur.

1995 yılında İngiltere'de The Open University'de Psikoloji lisans eğitiminden sonra, 1995'te okul psikoloğu olarak Psikoloji alanındaki kariyerine başlamıştır Psikometri alanında da süpervizyon aldığı bu ilk yıl sorunları olan öğrencilere ve ailelerine rehberlik yapma ve destek olma sürecinde bireyi ailesi içinde ele alma yaklaşımının olumlu sonuçlarını almıştır. 2000 yılından beri Denge Psikolojik Danışmanlık Merkezi İdareciliği ve Çocuk Ergen Aile ve Evlilik Danışmanlığı görevini sürdürmekte ve uluslararası üniversitelerin psikoloji ve pedagoji bölümlerinden gelen öğrencilere stajyerlik eğitimi vermektedir.

2000 yılında başladığı Newport Üniversitesinde Aile tedavisi kitabı yazarı Prof. Dr. İsmail Ersevinden aldığı yüksek lisans derslerinden sonra yüksek lisans eğitimine tez aşamasında bir süre ara vermiştir. 2005 yılında Doç Dr. Ahmet Şirin danışmanlığında 'Aile Yapısı ve Çocuk Yetiştirme Tutumları' konu başlıklı Psikoloji yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamıştır.

Türk psikologlar derneği tarafından düzenlenen Psikometri ve Psikoterapi ile ilgili çeşitli eğitimlere katılmış bir kısmından katılım belgesi, bir kısmından sertifika almıştır.1999'da Türk Psikologlar Derneği'nden Travma eğitimi alarak Sakarya ve Kocaelindeki depremzedelere psikolojik destek çalışmalarına katılmıştır. Yedi tepe Üniversitesiyle Tıbbi Hipnoz derneğinin birlikte düzenlediği Bilinçli Hipnoz Eğitimlerine katılarak Sertifika almıştır. Psikoloji alanında tanınan çeşitli kurumlarca verilen Hizmet içi eğitimler almaya devam etmektedir.

1976 yılında edebi yazılarla yazı hayatına başlayan Farika Teymur Artır 1996 yılından beri Psikoloji ve aile eğitimi ile ilgili yazılar yazmakta ve çeşitli kuruluşlarda seminerler vermektedir. Aile okulu, aile içi iletişim, çocuk eğitimi, başlıkları altında çeşitli seminerler düzenlemekte, ve bu seminer ve konferansları çeşitli okul dernek vakıf ve belediyelerle işbirliği içinde sürdürmektedir.

1996 yılından beri psikoloji alanında çeşitli radyo ve televizyonlarda seri programlara katılmış, program danışmanlığı yapmıştır. Yazıları psikoloji, aile ve çocuk eğitimi ile ilgili çeşitli internet sitelerinde yayınlanmakta ve çeşitli akademik yayın ve alanlarda kaynak olarak kullanılmakta ve iktibas edilmektedir.

2006'da İyi Günde Kötü Günde Evlilik adlı kitabı Gül yurdu yayınları tarafından yayınlanmış ve 2009 yılında 2. baskısı da yayınlanmıştır. Gençlerle ilgili "Hayatı Gençlerle Paylaşalım" adlı kitabı aynı yayınevinde basım aşamasındadır.

2007 yılında Kartal Belediyesi Kentim Kültür yayınları tarafından ortak yazarlı eserde yazıları yayınlanmıştır.

2011'de, Diyarbakır Dicle Üniversitesi, Devlet Planlama Teşkilatı ve Diyarbakır Valiliği İşbirliği içindeki Sosyal Destek projesine katılmış ve Yardımcı Doçent Doktor Mikail Sönmez editorlüğünde 'Aile İçi Sosyal İletişim' adlı ortak yazarlı eserde çalışması yayınlanmıştır.

2000 yılında Büyükşehir belediyesi Sağlık Daire Başkanlığında personele yönelik Aile içi İletişim Seminerleri, Üsküdar Belediyesi Altünizade Kültür merkezi ve Ünalan Kültür merkezlerinde Aile içi İletişim seminerleri, 2005 -2006 yıllarında Kartal Belediyesinde proje yürütücülüğünü yaptığı Aile Okulu, 2009 yılında Bakırköy ve 2011'de Beykoz Müftülüğünde Aile İçi İletişim, Evlilik ve Aile Okulu Seminerleri,Dersanelerde kreş personeli ve öğrenci annelerine yönelik iki yıl süren danışmanlık yapmıştır.

Kadıköy İrfan VAKFI, İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı mütevellilerindendir. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı ile işbirliği içinde Çocuk evleri projesi destek çalışmalarını yürütmektedir.

Psikolojik Danışmanlık Merkezinde Engellilere rehabilitasyon çalışması ve ailelerine destek çalışmalarını sürdürmekte ve bu konuda talebe bağlı olarak seminerler vermektedir.

Türk Psikologlar Derneği ve British Psychology Society (İngilizpsikologlar Cemiyeti) üyesidir. Biyografisi 'Who is Who' isimli uluslarası İngiliz biyografi ansiklopedisinde de yer almaktadır.

İngilizce ve Arapça bilen Farika Teymur Artır evli ve 4 çocuk annesidir.

Yazarın Makaleleri İçin Tıklayınız

Beyza Yaşar

Psikolog F. Beyza YAŞAR 1983 İstanbul doğumludur. Amerika’da Psikoloji eğitimini tamamladıktan sonra Philadelphia’da sosyal hizmetler alanında çocuklar ve aileler ile çalışmalarda bulunmuştur. 2010 senesinde Istanbul’a dönmüş ve buradaki çalışmalarına yine aileler ile devam etmiştir. Bu süreçte hem ebeveynler ile çalışmış hem de çocukların karşılaştığı davranış problemleri ile ilgili araştırmalar yapmıştır.

Aileler ile yaptığı çalışmalara filial terapi, evlilik ve çift terapisi, aile odaklı çocuk ve ergen terapileri dahildir.

Bununla birlikte okullarda hem ebeveyn hem de öğretmen eğitimleri düzenlemiştir. Özellikle alternatif eğitim sistemleri ile ilgili eğitim danışmanlığı da vermektedir.

Yurtdışında ve Istanbul’da özellikle aile ve çift terapisi alanında aldığı eğitimler ve katıldığı pekçok workshop bulunmaktadır. Kendisi evli ve bir çocuk annesidir.

Yazarın Makaleleri İçin Tıklayınız

Serap Buharalı

Serap Buharalı 1975 yılı İstanbul doğumludur. Kurucusu olduğu Bistanbul Eğitim’de Çocuk oyun terapisi le birlikte 2-12 yaş arası çocuklara ve ailelere yönelik filial terapi,dışavurumcu oyun terapisi, sanat terapisi, kum terapisi ve kukla terapisi yapmaktadır.

Lisans eğitimini Marmara üniversitesi Okul öncesi eğitim öğretmenliği bölümünde tamamladıktan sonra çeşitli eğitim kurumlarında eğitim koordinatörlüğü, okul öncesi zümre başkanlığı ve idarecilik görevleri aldı.

Çocuk testleri eğitimi tamamladıktan sonra Süleyman Demirel Üniversitesi Aile Danışmanlığı programını bitirmiştir.
Uluslararası danışan odaklı çocuk oyun terapisi eğitimi alarak oyun terapistliği yapmaktadır.

İBB İSMEK çocuk gelişimi ve eğitimi zümre başkanlığı görevlerinde bulundu. Özel eğitim elemanı yetiştirme, Başbakanlık Sedric projesi,gibi birçok projede yer aldı.. Dört yıldır tematik bir radyoda aile ve çocuk üzerine hazırlanan bir programda düzenli olarak uzman konuk olarak yer almaktadır. “Annelik Okulu” adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Dünyadaki tüm çocukları çok sevmekte, ihtiyacı olan tüm çocuklar ve aileler için bir şeyler yapmak istemektedir. Bir anne, bir eştir.

Yazarın Makaleleri İçin Tıklayınız

Hatice Çizmecioğlu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji & Sosyoloji bölümlerini çift anadal yaparak bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesinde İnsan ve Toplum Bilimlerinde yüksek lisansı devam etmektedir. Lisans sonrası Birleşmiş Milletlerin Gelişme Programının (UNDP) New York'taki  genel merkezi bünyesinde staj yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra üst düzey bireysel danışmanlıklar yaptı. Kadın ve Demokrasi Derneği KADEM'in toplumsal farkındalık komisyonu üyesi olarak  başta kadına şiddetle mücadele gibi sosyal konulardaki kampanyaların içeriklerinin oluşturulmasında görev aldı. Halen bu alandaki çalışmaları devam etmektedir. Sosyoloji ve psikoloji alanına yönelik çeşitli sosyal projelerde yeralmakta ve yazıları çeşitli yayın organlarında yayınlanmaktadır.

2. Bebeğinin doğumuyla beraber doğum psikolojisinin ve doğum konusunun kadınlar ve bebekler için çok önemli olduğu farkederek bu alana profesyonel olarak yöneldi.

İstanbul Doğum Akademisinden doğuma hazırlık eğitimenliği ve hamile & doğum psikoterapistliği eğitimi aldı.

Dünyadaki doğum psikolojisi alanındaki en öncü kurumlardan olan Association of Prenatal & Perinatal Psychology and Health (APPPAH) ın üyesi olup, kurumun anne-baba eğitmenliği eğimini almaktadır. APPPAH bünyesinde yer alan dünyadaki bu alanda çalışan profesyonellerin mesleki mentorlük ve paylaşım ağında yer almakta , kendisini bu alanda teorik ve pratik alanda geliştirmeye devam etmektedir. 

Hamillelik öncesinde ya da hamilelik sırasında kadınlara ve beraberinde eşlere seanslar uygulamaktadır.

Özellikle önceden yaşanmış travmatize, istenmemiş şekilde yaşanan doğumun olumsuz etkileri mümkün olduğunca azaltılarak yeni hamileliğe tam hazır oluş halini yakalamaları için kadınlara yardımcı olmaktadır.

Hamilelik sırasında meydana gelebilen kürtaj,düşük,ölü doğum gibi durumlarda da psikolojik destek vermektedir.

Uluslarası kurumlar tarafından onaylı  doğuma  hazırlık eğitimlerini bireysel ve gruplar halinde bebek bekleyen anne ve baba adaylarına vermektedir.

Toplumdaki doğum ve ebeveynliğe dair yerleşmiş olumsuz algının anne ve bebek yararına olumlu yönde değişmesine katkı sağlamak için "gebeylehattuc" isimli bir illüstrasyon tipleme oluşturup  bu konunun önemini samimi , gerçekçi ve profesyonel bir bakış açısıyla kitlelere ulaştırmaya çalışmaktadır.

Bunun yanısıra kanser hastası, yatağa bağımlı, alzheimer hastası ve yaşlılık gibi durumlarda daha yoğun psikososyal desteğe ihtiyacı olan kişilere ve bu kişilerin yakınlarına yönelik psikoterapi & müzikterapi seansları vermektedir.

Evli, amatör neyzen ve 2 çocuk annesidir.

Yazarın Makaleleri İçin Tıklayınız